מסע חושי עם צהלה ברוש בזכרון יעקב


לו ידעה הילדה לעשות מדמיונה צמח לשתלו באדמת החיים. לעדרו במעדר השאיפה ולהשקותו במימי האמונה. ~ אלכסנדר אהרונסון

יצאתי למסע חושי עם צהלה ברוש לגלות את הסודות של זכרון יעקוב. וזכרון צהלה ושמחה לקראתנו במלוא חושיה ותשוקתה בטעמים, צלילים, צבעים ודמויות מהתמונות הרומנטיות, התעוררו לחיים עם כובעים, כפפות, ותחרות וחשפו סיפורים וסודות מההיסטוריה. כשבארץ היתה אדמת טרשים, גורמים עוינים ומלריה שהורגת אנשים כמו זבובים אנשי העליה הראשונה, נלחמו בעזרת החלום והחזון והצליחו להקים למרגלות ההר ומול נוף הים, מושבה מיוחדת בניחוח אירופאי. גם אתם מדמיינים את מה שאני ראיתי? מוזמנים לצאת לשאלון חושים עם צהלה ברוש.

מימין: ביתה של שרה אהרנסון משמאל: אושרה פחימה מדגמנת במוזאון העליה הראשונה בזכרון יעקב

מאין באתי ולאן אלך?

צהלה: נולדתי בחדרה לאמא בנימינית ואבא חדרתי וגדלתי בשכונה קטנה מזרחית מחדרה טבולה בין פרדסים, ניחוח ההדרים, בריכות הדגים של קיבוץ גן שמואל במרחק הליכה עם שפע של ציפורים וטבע. את ביתי קבעתי בזכרון יעקב שנראתה לי כמו גלויה, סיפור וחלום. כאן גרה עם בעלי ומגדלת את ארבעת ילדינו.

מלון אלמא - אומנות ותרבות בזכרון יעקב

מהו חוש הראייה עבורך?

"אני רוצה תמיד עיניים, כדי לראות את יפי העולם, ולהלל את היופי הזה שאין בו דופי..."

צהלה: כתב נתן זך והשיר הזה מתנגן בי עם כל מראה מפעים וכל פיסה של טבע, זריחה, שקיעה, ציפור ופרפר בטבע. בטיולים שאני מדריכה אני מרגישה שהיעוד שלי הוא להיות העיניים של המטיילים ולהראות להם את מה שנמצא כאן במרחק נגיעה ולא תמיד זוכה למבט.

שדירת עצים שנשתלה בימיה הראשונים של המושבה | ציפי לוין נראית כעליסה בארץ הפלאות

מהו חוש השמיעה עבורך?

צהלה: חוש השמיעה הוא מתנה עבורי. עד גיל ארבע לא שמעתי ולכן גם לא דיברתי. כשטופלה בעיית השמיעה למדתי לדבר. את קליטת השפה הספונטנית המתרחשת עד גיל שלוש כבר פיספסתי ולכן למדתי אצל קלינאית תקשורת לדבר מאד נכון. הדיבור שרכשתי מאד מתודי, זהו כלי נפלא להדרכה שלי היום.

מהו חוש המישוש שלך?

ללטף קטלב שסיים להתקלף מקליפתו המחוספסת, לחוש את העשב הרטוב בנחל ציפורי, להעביר את היד בין שיבולי חיטה מצהיבות בשדה, להעביר גרגרי חול ים בין אצבעותי... חוש המישוש הוא התמונה המלאה בה אני חווה את הטבע סביבי.

מימין: גלידת לה גופרה במדרחוב משמאל: מרימים כוסית סינגריה במסעדת גרינגוס

מהו חוש הריח והטעם?

צהלה: לבקר במאפיית בורקין בבנימינה ולהתמלא בריח של לחם ואז לעבור אל "ניחוח קפה" בזכרון יעקב כשאריה קולה את פולי הקפה והריחו חודר דרך כל נקבובית בעור... הריח והטעם מתערבבים וממלאים אותי בפשטות ותחושה של בית.

משחק טעימות בגלידת לה גופרה

מהו החוש השישי שלך? צהלה: אינטואיציה נשית מעיין חיבור נשי כזה.. כשאני מדברת עם אישה ובמפגש עם נשים, הדרכת נשים, אפילו חברות שמגיעות לטיול יומולדת קצר בזכרון יעקב זה קורה. החיבור הנשי הזה כאילו אנחנו מכירות מעולם. בסוף הטיול גם נשים שמכירות אותי בדיוק שעתיים מחבקות חיבוק עז ונשארות חברות שלי שנים ארוכות.

עפר קידר ואושרה פחימה מדגמנים לנו במוזאון העלייה הראשונה במושבה זכרון יעקב

סיכום חושי

״בזכרון תפנה ימינה אל תמשיך לחיפה סע לאט ברחוב הראשי יש אנשים יפים״

צהלה הפיחה בי את אהבתי לספרי רומן היסטוריים ארץישראליים (את אות מאבשלום של נאוה מקמל-עתיר), ואת הסוד היפה ביותר שנחשף לי בזכות הבלוג, החיבור לאנשים דרך הסיפורים, דרך הטיולים המשותפים.

תודה לצהלה ולך שהיית איתי בסיור חושים, ואשמח שתכתבי לי למטה מהו חוש הטעם עבורך?

שלך,

נתלי

תודות והמלצות:

הסיור נעשה ביוזמת הקהילה: בלוגרים ישראלים: תמיכה, שת״פ ומוטיבציה, בניהול גלית קידר וגיל דרורי (רק בזכות הסיורים המעלפים האילו שווה להיות בלוגרית).

לבלוגרים שהשתתפו בסיור: שולי השלי, אושרה פחימה, גלית קידר, דנה סתוי, הילה פלס, ויקי גורשטיין, עפר קידר, ציפי לוין, עינבר שחק.

בהדרכתה של צהלה ברוש, ניתן לתאם מולה סיורים מודרכים וחוויתיים

באתר אינטרנט http://www.ecotour.co.il/ או דרך הנייד: 052-3509529

לגזור ולשמור! במדרחוב היו לנו טעימות/סיורים/סדנאות:

סיור בקהילת בית אל- המורכבת מנוצרים-ציוניים, אוהבי ישראל. חברי הקהילה שואבים את כוחם מאמונתם המוחלטת בהתגשמות כל הכתוב בתנ"ך ובברית החדשה, ובראש ובראשונה בבחירת העם היהודי כעם הנבחר. מתוך אמונה מוחלטת זו, הגיעה הקהילה לישראל, וכל פועלה ומעשיה הינם מתוך רצון לסייע לעם היהודי היושב בציון. חברי הקהילה מקיימים אורח חיים צנוע ופשוט, מתמקדים בלימוד תנ"ך, עבודה, חיי משפחה ואהבת הארץ. מרכזה התרבותי, הדתי והחינוכי של הקהילה, כמו גם המפעל הראשי ומושב המטה הינו בזכרון יעקב. ניתן ללמוד על הקהילה והעשייה העניפה שלהם בסיור בתיאום מראש פרטים ליצירת קשר לצורך תיאום סיור של קבוצות בלבד: מרים פרגר - 04-6299950

קישור לאתר - www.be-outlet.co.il

מוזאון העלייה הראשונה - בבניין היסטורי, יפה ומיוחד הנמצא במושבה הציורית זכרון יעקב, שוכן מוזיאון העלייה הראשונה ע"ש משה ושרה אריזון. המוזיאון מספר את סיפורם של אנשי העלייה הראשונה אשר באו לארץ- ישראל בשנת 1882. בקומה התחתונה של המוזאון ישנם בגדים מתקופת העלייה הראשונה, אותם ניתן ללבוש ולהצטלם ברוח התקופה, חוויה יוצאת דופן.

בגלידריית לה גופרה

טעמים ביתיים, מגוונים ומיוחדים במדרחוב

המייסדים 56, זכרון יעקב 04-6396469

במסעדת גרינגוס מסעדה לטינית גריל בר במידרחוב להזמנת מקום מראש 04-655-573

במסעדת המייסדים 16 מסעדת בשרים כשרה טלפון להזמנת מקום מראש 04-8580555

סדנה בלבידו Lavido, חברה המתמחה בטיפוח טבעי ואקולוגי בסדנה הכנת קרם לטיפוח טבעי: במהלך הסדנא למדנו ממה מורכב קרם טבעי, את יתרונותיו הרבים על פני מוצר שאינו טבעי ויצרנו יחד קרם אישי, בהתאם לעור לניחוח מועדף. לתיאום סדנה וביקור בחנות המותג מתאים לקבוצות ולפרטיים

זכרון יעקב - חנות מותג ומרכז מבקרים המייסדים 41, מדרחוב זכרון יעקב טלפון: 04-6899406

סיור במלון אלמא מציעים סיורים מודרכים באלמא מלון ומרכז אומנויות. מחיר הסיור הינו 35 ש"ח למשתתף וללא תשלום לאורחי המלון. לתאום סיור: 077-7356363 או בכתובת מייל: guestrelations@elmahotel.co.il משך הסיור כ- 45 דקות. הסיור מתחיל בהסבר על ההיסטוריה של המבנה וההווה של אלמא. במהלך הסיור נבקר בחללים ובגנים הציבוריים של המרכז, תוך התחשבות בפעילות המתקיימת במרכז באותו יום.

כל הצילומים בפוסט והזכויות שמורות לנתלי תמיר. צולם בנייד ממש #מתחת_לאף והיפוך נקודת המבט לצפייה בתמונות נוספות מהסיור:

#מתחת_לאף

אני נתלי ונעים לי מאוד להכיר אתכם,
בלוגרית. סקרנית. ויוצרת.
מנחה ומרצה סדנאות צילום בסמארטפון מתחת לאף בארץ ובחו״ל
להמשך קריאה

פוסטים אחרונים

מוזמנים לעקוב אחריי באינסטגרם

לקריאת פוסטים קרובים 

  • Facebook - White Circle
  • Instagram - White Circle
  • YouTube

©  כל הזכויות שמורות לנתלי תמיר