top of page

מסע חושי עם ג׳וד


עליית הגג של ג'וד

בדיוק לפני שנתיים, כשעזבתי את העמק לעיר הגדולה ג'וד פתחה את עליית הגג ומאז עולים אליו גם מהעמק גם מהמרכז וגם וגם. בתחילת השנה ג'וד הזמינה אותי לספר על הדרך שלי, שהפכה את הפחדים בחיי לדחפים, עם תשוקה גדולה לעשייה ויצירה. באותה נשימה, התארחנו אני ואישי היקר לסופ"ש מלא בחושים עיצוביים. כשנמצאים בעליית גג שכזאת, נולדים רעיונות ומתחדשים במדור חושי. מוזמנים לצאת יחדיו עם ג'וד למסע בין החושים שלה.

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד בעמק

מאין באתי ולאן אלך?

ג׳וד: אני באה מהחצי כדור הדרומי, ארגנטינה. עליתי לארץ בגיל 8. אני שייכת לכאן – לישראל. כאן צמחתי, ספגתי ולמדתי. עד גיל 14 חלמתי בעיקר בספרדית ומאז אני חולמת בעברית. גדלתי באשדוד. למדתי באוניברסיטה בירושלים, חייתי בתל אביב וב- 18 שנים האחרונות אני בעמק יזרעאל עם האיש שלי ובתי, מתוכן, 15 שנים בהסוללים. בשנתיים האחרונות אני מבטאת ומתבטאת ב"עליית הגג של ג'וד" שלי.

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד בעמק

חדר שינה מפנק בעליית הגג של ג'וד, וישנתי בו כמו בחלומות

מהו חוש הראייה עבורך?

ג׳וד: חוש הראייה הוא אחד מהמקורות החזקים שמהם אני שואבת השראה. אני לא צריכה הרבה כדי להיכנס למצב הזה. זה יכול להיות כמעט בכל מקום ובתנאי שאני פתוחה ורגועה לספוג. טבע, עיר, כפר, ים, חו"ל, שוק, פאב, רחוב, תמונה, סרט, ספר.

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד בעמק

מסביב לקיבוץ יש מסלולי הליכה/ריצה/רכיבה מעגליים ׳העמק הוא חלום׳

מהו חוש השמיעה?

ג׳וד: הוא המקור השני ממנו אני שואבת השראה. מוסיקה. מוסיקה. מוסיקה. ג'אז, קטעים אינסטרומנטליים, בלוז, בוסה נובה... והרבה. בצעירותי ניגנתי בפסנתר במשך 10 שנים. נשאר מזה מעט מאוד. חזרתי לנגן לפני כמה שנים והפסקתי שוב. מוסיקה מבחינתי היא זו הקובעת את האווירה. אני מעדיפה את רחש הגלים והים על פני ציוץ הציפורים. אני נהנית משניהם אבל יותר מהים. תולדה של אשדודית לשעבר.

עליית הגג של ג'וד

הראש של ג'וד היצירתי, האוספים המיוחדים שלה, וידי הזהב של גלעד ההאסבנד

מהו חוש המישוש?

ג׳וד: חוש המישוש הוא סוג של אישור. אני חושבת שאנשים זקוקים למשש כדי לאשר לעצמם את אשר עיניהם רואות. אצלי הוא בעיקר מתקשר לחומרי גלם. בטון, עץ, ברזל, זכוכית. וגם לטקסטורות. חיבוק טוב ומסג' עמוק לגמרי שייכים לכאן.

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד

הקונספט של ׳הגם וגם׳ - לא רק לחוש הראייה אלא גם לחוש הרכישה - ניתן לקנות כל מה שאתה רוצה מעליית הגג

מהו חוש הריח והטעם?

ג׳וד: בהחלט מתקשרים לעיר בה גדלתי, אשדוד. הריח המלוח של הים. טעמי המאכלים שנהגתי לאכול בבתים של החברים שלי. צרפת, מרוקו, רוסיה, ספרד, ברזיל, רומניה וארגנטינה. כל זה התערבב למה שהעיר אשדוד מייצגת בעיניי. כור היתוך. עיר שיודעת להתייחס לעולים חדשים (מצרך נדיר אז).

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד בעמק

השראה מהנוף של העמק בא לידי ביטוי מן הפרט הקטן ועד הגדול בעליית הגג של ג'וד

מהו החוש השישי שלך? ג׳וד: חוש האינטואיציה שלי הוא החוש השישי שלי. החוש החזק, המנווט, וברוב המקרים גם הקובע. קוראים לו "תחושת בטן". ככל שאני מתבגרת הוא תופס מקום של כבוד בלקיחת ההחלטות. אני קשובה לו מאוד (לחוש), משחררת את המחשבות ומאפשרת לו לנווט.

עליית הגג של ג'וד וצילומים מהנייד בעמק

אפילו למגפיים ישנים נמצא סידור ועיצוב

סיכום חושי

אחרי המסע שיצאתי עם ג'וד בבלוג ואצלה בעליית הגג, לקחתי הכי חזק את החוש שלה לנווט בין המשאלות והחלומות, לצאת מההגדרות וליצור מרחב שלם של יצירה "גם וגם״. בסיום הסופ"ש, חזרנו מלאי השראה ואנרגיות, והתחשק לנו להכניס הבית את העמק והירוק שחסר לנו ביוםיום בעיר הגדולה. הנה מה שיצא: הוספנו דשא סינטטי למרפסת, וקנינו מלא עציצי פרחים.

חידוש המרפסת

תודה לג'וד ולך שהיית איתי בסיור חושים, ואשמח שתכתבי לי למטה מהו חוש הראייה עבורך?

שלך,

נתלי

 

כל הצילומים בפוסט, צולמו על ידי בנייד, במהלך סופ"ש שהתארחתי בעליית הגג של ג'וד, ליצירת קשר עם ג'וד גלריית תמונות נוספות מהשהייה בעליית הגג של ג'וד

Comments


bottom of page